Her insan zihni, biyolojik düşünme mirası olan hayal kurma (yaratıcı düşünce) yetisine sahiptir.

Bu soyut eylem, sanatla iç içe olan sanat üreten insanlarda çok daha belirgin bir yetenektir. Yine bu, soyut eylemi somut nesnelere dönüştürüp görünür kılmak yoğun bir çaba ve deneyim gerektirir.

Cahide işte bu yoğun çaba ve deneyimin sonucudur. Yaratıcı zihinler Cahide’yi tasarlarken ziyaretçilerin sürprizlerle dolu bir masal dünyası ile karşılamayı öncelik olarak amaç edinmişlerdir.

Soyut yaratımlar soyut nesnelere dönüşüp görünür kılınırken, kullanılan araç gereç ve malzeme de çok çeşitlilik göstermiştir. Kimisi strafor 3D modellemeyle, kimisi strafordan insan eliyle yontularak, kimisi yine heykeltraşın heykel model çamuruyla, modelaj çalışmasıyla çözümlenerek orijinal modeller üretildikten sonra, gerek polyester, gerekse silikon kalıpları alınarak, yine kalıplara elyaflı polyester dökümleri yapılmıştır. Her ürünün bu işlemler sonrasında yağlı macun ve çelik macunla tasfiyesi yapılarak, boyamaya ve üzerinde efekt yapılabilir çalışmalara hazır hale getirilmiştir. Efektlerde destek malzemeler olarak, sedef, sedef boya, altın-gümüş varak, yıldız tozlar kullanılmış, gümüş ve bronz patineler uygulanmıştır. Kimi objelerde, sağlamlık ve görseli tamamlamak amacıyla demir profile malzemeler ile branda bezleri de kullanılmıştır.

Daha her şeyin başında, tasarlayıcının ifadeleriyle, zihninizde şekillendirip, sonucunu görebildiğiniz ve bu nedenle yüksek bir heyecanla yapılacak uygulamalarla bir bütün olmanızı sağlayan çalışmalarla ender karşılaşmalar olur.

CAHİDE’nin varoluş aşamalarının daha en başından, tasarımcısı değerli Ali Türker Bey’in sıkça betimlediği ‘’olay, olay’’ tanımlaması, yoğun bir çalışmanın ardından tam anlamıyla hedefini buldu. Böylesi avangard, sıra dışı, üretiminin ve sonucunun her anından keyif aldığımız, kendimizi bize iyi hissettiren bir çalışmaya dahil olduğumuz için kendimizi çok şanslı ve ayrıcalıklı hissediyoruz.

Bu duyguları yaşamamıza katkı sunan başta değerli Ali Türker Bey’e ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunar, gelişmiş farkındalık ve empati becerileriyle bütünleşmiş, aydın bir yaşam dileriz.

Sevgi ve saygılarımızla.